Autor: AABH
Projekt “Hotel Navis” u Orašju je odabran od strane stručnog žirija na selektivnoj izložbi Collegium artisticum 2017 među 12 radova u kategoriji Realizacija.
Projekt: Hotel Navis, Orašje
Autor: Studio Zec – Amir Vuk
Saradnica: Sanela Belko
Više o projektu možete pročitati u nastavku.
(materijal koji slijedi je dio autorove prijave na CA te je korišten u sklopu izložbe)

©Studio Zec
Postojeći objekat na lokaciji je rekonstruisan poslije rata za potrebe svadbenog salona i time pripojen starom hotelu. Taj objekat je rušio nasip – bitnu odrednicu Orašja. Na naš nagovor investitor Živković (irma Maxi) ruši taj nespretni spoj i svjesno gubi 200 m2, ali time dobija neovisan objekat od kojeg nastaje današnji hotel.
Konture i prva dva sprata su egzistirali, novom namjenom nadgrađuje se jedan sprat, a postojeća konstrukcija se prilagođava novoj namjeni.
LIMIT JE INSPIRACIJA – vođeni ovom našom devizom koju smo bezbroj puta primijenili u rekonstrukciji postojećih objekata. Da, i to je posao arhitekte da od MANE NAPRAVI PREDNOST. Treba dosta znanja ali još više senzibiliteta da se to prepozna u današnjem svijetu “spektakla”. Zaslijepljeni slikama arhitekture spektakla ne vidimo, nije nam u frekvenciji, ono što je iskreno. Prenadraženi u ovom šizofrenom vremenu ne reagujemo ako to nije ekstremni impuls. Ovo je suzdržana arhitektura u riječnom pojasu Save, koja tu zna vrlo opasno da plovi.

©Studio Zec
Koncept manjeg hotela sa 16 soba, restoranom u prizemlju i multifukcionalnom salom u suterenu je potreba ovog malog grada. Ovim se ljudi vraćaju na rijeku Savu, kao odrednicu života i ovo je začeće riječnog turizma. Obala će ovog ljeta biti organizovano kupalište sa privremenim objektima, bazenom na rijeci, mobilnim toaletima i ostalim sadržajima postaće prepoznatljivo mjesto regije.
NASUKANI BROD – mnogo puta ispričana priča, čak je i veliki Corbusier govorio da učimo od brodova. Pogled na Savu je meditativan i čitava sjeverna fasada je predodređena tome. Intima u sobama i terasama je obezbijeđena aluminijskim lajsnama dinamične forme. Blizina rijeke i velika vlažnost uslovili su upotrebu ovih materijala od aluminijskih proila do Alucobond panela.
Unutrašnja oprema je rađena logikom opreme broda. Maksimalno iksirati što je neophodno, a dodirne ivice zaobliti i učiniti ih bezbijednim.

©Studio Zec
Oprema je dizajnirana od tikovine u kombinaciji sa bojenim medijapan pločama. Bjelina i tikovina su karakteristični elementi kod opreme brodova. Toaleti su rađeni u kombinaciji velikih keramičkih pločica i tikovine. Tkanina daje ženstvenost hotelskoj sobi i u ovom slučaju je podređena potrebi riječnog hotela. Insistiralo se na tom ugođaju broda i plovidbe uz rijeku, jer sobe kao i pogledi iz restorana su meditativni.
Ovaj stacionarni brod je već postao simbol ovog malog mjesta i radujemo se ljetu da zaživi u punom kapacitetu.

©Studio Zec
| Galerija fotografija |
Datum objavljivanja: 06.07.2017.