Pored primarnog i neizbježnog formalnog obrazovanja (fakulteti i akademije), u današnjem svijetu arhitekata i dizajnera veliku ulogu igraju prakse, volontiranje, te različiti kursevi. Dodatno doškolovanje i edukacija omogućava mladim arhitektima da prošire svoje znanje, praktično ga primijene i svakako učine sebe primamljivijim na samom tržištu rada.
Praktični rad, bio plaćen ili ne, i dalje je često nedostupan ili u nedovoljnoj mjeri zastupljen, pogotovo studentima i mladim arhitektima. Kada su u pitanju kursevi, uglavnom zahtijevaju face-to-face pristup, te nerijetko iziskuju i znatne količine novca. Bar je tako bilo do sad.
Nova digitalna era koja je promijenila pristup svim informacijama, ima i veliki utjecaj i na, u ovom slučaju, neformalno obrazovanje i doškolovanje. U nastavku članka prikazaćemo vam neke od prilika za samoedukaciju od strane raznih svjetskih univerziteta, i ono što je bitno istaći je da su iste apsolutno – besplatne.
Krajem oktobra ove godine preko 200 univerziteta izbacilo je 560 besplatnih online kurseva za ljude iz svih profesionalnih oblasti, kao i njihovim zonama interesovanja.
Iz oblasti inženjeringa izdvajamo kurseve:
- Tehnički industrijski dizajn (Univerzitet Federico II, Napulj)
- Tradicionalne drvene konstrukcije (Politehnički univerzitet u Madridu)
- Krivine u arhitekturi i inženjerstvu (Politehnički univerzitet u Madridu)
Kada je u pitanju oblast dizajna i umjetnosti, arhitektima bi mogli biti korisni sljedeći kursevi:
- Svjetska historija arhitekture (Tehnološki institut Massachusetts)
- Kako početi razmišljati kao dizajner (Univerzitet Virginia)
- Dizajn za više dobro u društvenom sektoru (Univerzitet Virginia),
kao i kursevi iz oblasti lične nadgradnje i razvoja koji bi mogli biti od pomoći arhitektima:
- Pretvaranje izazova u prilike (Univerzitet California)
- Psihologija ličnog rasta (Univerzitet nauka i tehnologija u Hong Kongu)
- Raditi kako bismo bili sretni (Univezitet Austral).
Svi kursevi su podijeljeni u sljedeće kategorije: kompjuterske nauke, matematika, programiranje, nauka podataka, humanističke nauke, društvene nauke, edukacija i podučavanje, zdravlje i medicina, inžinjering, umjetnost i dizajn, biznis, lični razvoj i nauka.
Kompletnu listu kurseva poredanih po oblastima kao i više informacija o ovoj temi možete naći OVDJE.
Datum objavljivanja: 11.11.2017.
*Zabranjeno je kopiranje objava sa web stranice AABH na druge portale i medije bez odobrenja od strane Asocijacije arhitekata u BiH.